Ceviz

Latince Adı: Juglans regia

Ceviz

Etken Maddeler:

Tanenler, naftalen türevleri ve flavonoitler

Etki ve Kullanım Alanları

İçerdiği yuglon ve esansiyel yağlar ile antifungal etki gösterir. Alman Komisyon E tarafından deri inflamasyonlarında kullanımı onaylanmıştır

Diğer sert kabuklu meyveler ile karsılastırıldığında, ceviz daha çok tekli doymamıs yağlar içermekle beraber, günlük yağ ihtiyacımızın bir parçası olan omega-3 (3 adet çift bağ) ve omega-6 (2 adet çift bağ) çoklu doymamıs yağ tiplerince de oldukça zengin bir meyvedir. Omega-3 tipi yağ asitleri sadece doğal kaynaklardan karsılanabilmektedir yani üretimi yapay yollara ile henüz yapılamamaktadır.

Klinik deneyler omega-3 yağ asitlerinin insan sağlığı üzerine bir çok yararlarından bahsetmektedir. Örneğin, kardiyovasküler (kalp ve damar sistemi ile alakalı) sistemi koruma, anlama ve kavrama kabiliyetini artırma,  hastalığında antiinflamatuar (yangıyı veya iltihabı azaltma) özellik; romatoid artrit (eklem yerlerinde ağrılara ve zamanla ilerleyip sekil bozukluğuna ve hareketsizliğe neden olan kronik bir hastalık), egzama ve sedef türü inflamatuar deri hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı bildirilmektedir.