Biota Hakkında

Biota Laboratuvarları 20 yılı aşkın bir süredir , bitkisel içerikli ürünleriyle binlerce tüketiciye hizmet etmektedir.

Biota Laboratuvarları, kurulduğu günden itibaren bitki uzmanlığıyla geliştirdiği ürünler ile dünya markaları yaratma hedefinde hızla ilerlemekte, sağlık ve güzellik sorunlarına etkin ve uzun vadeli bitkisel çözümler üretmektedir. Inovatif, kalitesi ve etkinliği kanıtlanmış, gücünü doğadan alan ürünler geliştirmeyi amaçlayan Biota Laboratuvarları, bulunduğu pazarlarda lider ve dünyada da kabul gören markalara sahiptir.

Biota Laboratuvarları tarafından üretilen ürünler, Türkiye’nin seçkin üniversiteleri ile ortaklaşa yürütülen, araştırmalarla dünyanın önde gelen bağımsız laboratuvarları tarafından yapılan klinik testlerle de etkinlik ve güvenlilik testlerinden geçmektedir.

Biota Laboratuvarları, BIOXCIN, BIODER, BIOBABY, NUTRAXIN ve PROXENTIN ile Türkiye çapında 26.000’den fazla eczanede yer almaktadır. Yine Biota Laboratuvarları’nda geliştirilen market kanalı markaları olan BIOBLAS ve RESTOREX; hipermarketlerden, zincir mağazalara, parfümerilere kadar binlerce noktada satışa sunuluyor.Her kesimden tüketicinin farklı ihtiyaçlarına yönelik ürünler üreten Biota Laboratuvarları, bitkiler ve en son teknolojiyi titizlikle bir araya getirerek sektörde liderliğini koruyor.

Her ay yüzlerce deney yapılan Biota AR-GE Laboratuvarları’nda çalışma prensipleri “bitkisellik”, “buluşçuluk” ve “inovasyon”dan oluşuyor. Tüm ürünlerini uzun süren AR-GE çalışmaları sonucunda piyasaya sunan Biota Laboratuvarları, AR-GE çalışmalarına her yıl yüksek bütçeler ayırıyor. Bu sayede, henüz kullanılmayan pek çok endemik bitkinin insan sağlığı ve güzelliği üzerindeki etkilerinin de araştırılması hedefleniyor.

Biota AR-GE Merkezi

Biota AR-GE Laboratuvarları; kozmetik, dermokozmetik ve takviye edici gıda alanında faaliyet göstermektedir. Merkez bünyesinde alanında uzman kişiler çalışmaktadır. Bunlar arasında kimya ve gıda mühendisleri, kimyager, botanik uzmanı, moleküler biyolog gibi değişik meslek gruplarından uzmanlar bulunmaktadır. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerindeki akademisyenlerden oluşan Bilim Kurulu, AR-GE Merkezi’ne düzenli olarak hizmet vermektedir. Biota AR-GE Merkezi’nde bulunan Medikal Departmanı; klinik çalışmaları, etkinlik ve güvenlilik test süreçlerini yürütmektedir. Tüm ruhsatlandırma faaliyetleri de AR-GE Merkezi bünyesinde yürütülmektedir. Biota AR-GE Merkezi 800 m2 lik alanda altı adet bağımsız laboratuvar ile hizmet vermektedir. Biota AR-GE Merkezi’nde; Hücre Kültürü Laboratuvarı, Bitki Araştırma Merkezi, Kozmetik Ürün Geliştirme Laboratuvarı, Enstrümantal Analiz Laboratuvarı, Ambalaj AR-GE Laboratuvarı ve Ürün Performans Laboratuvarları bulunmaktadır. Cihaz ve donanım açısından gelişmiş bir alt yapıya sahip olan Biota AR-GE Merkezi’nde bulunan analitik cihazlar arasında; HPLC-MS-MS, GC-MS, moleküler biyoloji alanında Real Time PCR, DNA-RNA protein görüntüleme sistemi gibi cihazlar mevcuttur. TÜBİTAK projeleri, üniversitelerle ortak işbirlikleri ile yeni ürün geliştirme çalışmaları bu merkezde yapılmaktadır. BiotaAR-GE Merkezi tarafından, uluslararası dergilerde bilimsel yayınlar, kongrelerde posterler ve sözlü sunumlar gerçekleştirilmektedir.